http://krakowhostel.blogspot.com/ Oferty krakowskich hosteli: Kraków. Jesień premier i jubileuszy

środa, 2 września 2009

Kraków. Jesień premier i jubileuszy

środa, 2 września 2009

POL Kraków - teatr BagatelaImage via Wikipedia

Krakowskie teatry za moment inaugurują nowy sezon. Zapowiada się kilka jubileuszy - Teatr im. Słowackiego, Bagatela, Groteska, wiele premier, niektóre już we wrześniu. Jesień przyniesie m.in. festiwale Dramaty Narodów - Słowacki, Genius Loci i Boska Komedia, jak i dwa sceniczne spotkania z Andrzejem Sewerynem.


«W Starym Teatrze Michał Borczuch przedstawi swą wizję powieści Goethego "Cierpienia młodego Wertera", której adaptacji dokonał z Łukaszem Wojtysko. W roli tytułowej Krzysztof Zarzecki, poza nim w obsadzie m.in. Ewa Kolasińska, Magdalena Zawadzka, Roman Gancarczyk, Zygmunt Józefczak, Krzysztof Zawadzki. Premiera 30 października.

W grudniu Eva Rysova pokaże "Dwanaście stacji", według wyróżnionego Nagrodą im. Kościelskich poematu Tomasza Różyckiego.

W Teatrze im. Słowackiego, który w październiku będzie obchodził 100-lecie nadania mu imienia wieszcza, już pod koniec września wystąpi gościnnie Andrzej Seweryn, by przedstawić kolaż tekstów ze sztuk Szekspira, na nowo przełożonych przez autora scenariusza Piotra Kamińskiego, zatytułowany "Wyobraźcie sobie". Reżyseria Jerzy Klesyk.

Na tejże scenie w grudniu Maciej Wojtyszko wystawi swą sztukę o pobycie Diderota na dworze carycy Katarzyny II; już kiedyś graną, teraz znacznie zmienioną i pod nowym tytułem: "Paradoks w amorach, czyli Semiramida".

W październiku w Miniaturze klasyka brytyjska, czyli głośna ongiś "Miłość i gniew" Johna Osborne'a w nowym tłumaczeniu Piotra Kozłowskiego i w reżyserii Magdaleny Piekorz. W obsadzie ostatnio nieoglądany w tym teatrze Błażej Wójcik.

W Bagateli także klasyka, czyli Georga Buchnera "Woyzeck" w reżyserii Andrzeja Domalika, ze scenografią i kostiumami Jagny Janicka i muzyką Zygmunta Koniecznego. Jako Franz - gościnnie Grzegorz Mielczarek.

Scena przy Sarego 7 pokaże jeszcze w tym roku "Kurę na plecach", w reżyserii jej autora z Niemiec Freda Apkego oraz dwuosobowy musical Harveya Schmidta "2 x TAK" w wykonaniu Kamili Klimczak i Marcina Kobierskiego w reżyserii Karoliny Szymczyk.

A zamknie rok nową sztuką "Czy pójdziemy za to do piekła, kochanie?", napisaną specjalnie dla Bagateli, Ingmar Villqist.

Przypomnijmy, że teatr ten będzie obchodził swe 90-lecie; specjalna gala 25 października.

Już 65. sezon otworzy Teatr Groteska, 19 września dając premierę autorskiego spektaklu swego dyrektora Adolfa Weltschka "Hommage á Chagall". W obywającym się bez słów przedstawieniu, inspirowanym życiem i twórczością wybitnego malarza, autor obrał za motyw przewodni miłość artysty do ukochanej Belli. Tak się składa, że poznali się jesienią 1909 roku. Równo sto lat temu!

W tym roku jeszcze premiera "Don Kichota" w reżyserii Bogdana Cioska, w scenografii Jacka Zagajewskiego, z Franciszkiem Mułą w roli tytułowej oraz Włodzimierzem Jasińskim jako Sancho Pansą.

Teatr Scena STU zaprosi jesienią na "Sonatę Belzebuba" według Witkacego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego z muzyką Zbigniewa Wodeckiego oraz z nim w roli tytułowej (będą sentymentalne cytaty z niegdysiejszej "Szalonej lokomotywy"). Krzysztof Jasiński ma nadzieję, że już w grudniu pokaże też swą inscenizację Szekspirowskiego "Króla Leara", z Mariuszem Saniternikiem w roli tytułowej (aktorem Jana Jakuba Kolskiego) oraz m.in. Krzysztofem Globiszem, Dariuszem Gnatowskim, Grzegorzem Mielczarkiem i Anną Cieślak.

Opera w Krakowie zaprosi we wrześniu na operę Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly"; w reżyserii i scenografii Waldemara Zawodzińskiego, poprowadzi ją Tomasz Tokarczyk, a w postać Cio-Cio-San wcielać będą się: Ewa Biegas, Aleksandra Chacińska i Maria Mitrosz.

W połowie października pokaże też wyprodukowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe, PWST i Groteską spektakl "Beniowskiego awantur dziwnych łańcuch złoty...", wysnuty z tegoż poematu Juliusza Słowackiego. Scenariusz i reżyseria Anna Polony i Józef Opalski, scenografia, kostiumy oraz projekty lalek Ryszard Melliwa, muzyka - w wykonaniu Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka - Jan Kanty Pawluśkiewicz. I właśnie w tym wieczorze obok m.in. Anny Polony wystąpi Andrzej Seweryn.

Nowohucki Ludowy, ale na Scenie pod Ratuszem, w październiku pokaże "Duety" Petera Quiltera, w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego, będące swoistą puentą do "Wszystko o kobietach" i "Wszystko o mężczyznach". Wystąpią Maja Barełkowska i Tadeusz P. Łomnicki. Tam też inscenizacja powieści Dubravki Ugreić "Stefcia Ćwiek w szponach życia", znanej już z Teatru Polonia Krystyny Jandy. W Krakowie wyreżyseruje ją Mateusz Przytocki, który w Ludowym debiutował wcześniej jako aktor. Na dużej scenie Ludowego (acz inaczej zaaranżowanej) zobaczymy w grudniu polską powieść - "Disneyland" Stanisława Dygata, którą przygotuje Jarosław Tumidajski.

Teatr Łaźnia Nowa wystartuje dopiero w połowie października, po remoncie swej nowohuckiej siedziby, proponując jeszcze w tym roku festiwale Genius Loci i Boska Komedia oraz jedną premierę, opartą na książce Renaty Radłowskiej "Nowohucka telenowela", którą zainscenizuje Paweł Kamza.

Wreszcie najmłodsza scena Krakowa, mający status stowarzyszenia Teatr Nowy. Da dwie premiery. Pierwsza będzie jubileuszowym ukłonem w stronę Edwarda Linde-Lubaszenki, który swe 70. urodziny i półwiecze pracy scenicznej uczci w październiku spektaklem według "Lęków porannych" Grochowiaka, w którym partnerował mu będzie Paweł Sanakiewicz. Reżyseria - Piotr Sieklucki. Drugą będzie teatralny debiut reżyserski Jarosława Banaszka (reżyser "Brzyduli" i powstającego serialu "Majka"), który przygotuje dramat Aldo Nicolaja "Jak liście na wietrze" w tłumaczeniu Piotra Szalszy.

Zapowiada się intensywna teatralna końcówka roku.

e-teatr


Reblog this post [with Zemanta]

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Oferty krakowskich hosteli ◄Design by Pocket, BlogBulk Blogger Templates